Počítač

Soustřeďte se na to, co děláte. Zní to jednoduše, ale dokáže to mnohem víc, než si možná myslíte. Když si čistíte zuby, vnímejte, jak se štětinky kartáčku dotýkají dásní. Když píšete na počítači, vnímejte dotyk prstů na klávesnici. Moc hezky o tom píše Wilson v knize Základní kniha relaxačních technik, která byla první knížka, kterou jsem o relaxaci četl a mohu ji vřele doporučit. Říká tomu Technika zpomalení.
Dost lidí také vychvaluje knížku Všímavost. Nicméně, jestli nejste knihomol, není třeba přečíst stohy knih, abyste se naučili relaxovat. Je to naopak hlavně o praxi. Krůček po krůčku.

Můžete zkusit poslouchat relaxační hudbu, nebo zvuky přírody.

Hudba

Zvuky

Na Youtube najdete veliké množství nejen dlouhých skladeb relaxační hudby, ale i různých nahrávek z přírody:
Zkoušejte, co sedí nejvíce Vám. Každý jsme jiní.

Počítač

Na jednom semináři o efektivním učení zaznělo, že se člověk dokáže soustředit zhruba tolik minut, kolik mu je let. Ve školách tohle často podceňujeme a v honbě za znalostmi zapomínáme na pauzy.
Přitom únava a s tím spojené nesoustředění je velký zabiják efektivity učtení. Zatočte s ní!

Nástroje


Možná jste slyšeli o technice Pomodoro. Jedná se o jednoduchý princip: práce 25 minut, pauza 5 minut. A tak během dne stále dokola. Zkuste ji, existuje pro ni řada aplikací na mobil i na počítač

Na počítač je velmi šikovný multiplatformní prográmek Workrave. Ten vás v pravidelných intervalech upozorní, že byste si už měli dát pauzu.

Co o pauze?

  1. otevřete okno (čerstvý vzduch je velmi důležitý)
  2. protáhněte se
  3. dojděte se napít, na toaletu, opláchněte si třeba obličej
  4. koukejte jinam než do monitoru, chvíli třeba z okna
Zkrátka dělejte chvíli úplně jinou činnost. Váš mozek vám poděkuje.

Příklad cviků na protažení a uvolnění u počítače:

Další čtení

Knižní tipy